Uutiset

Ajankohtaista

Lapin hyvinvointialueen tiedote kuntalaisille koskien ikääntyneiden asumispalvelupaikkoja

syys 29. 2026 13:47 | Uutinen

Muonion ikääntyneiden asumispalvelupaikat riittävät myös Marjapaikan lakkauttamisen jälkeen

Muonion kunta on tuonut esille huolensa ikääntyneiden asumispalvelujen ja vuodeosaston palvelujen riittävyydestä Muoniossa. Lapin hyvinvointialue on vastannut kunnan esittämiin kysymyksiin. Hyvinvointialueen arvion mukaan Marjapaikan lakkauttaminen ei vaaranna ikääntyneiden palvelujen saatavuutta Muoniossa.
 

Aluevaltuusto on päättänyt, että ikääntyneiden ympärivuorokautisen palveluasumisen yksikkö Marjapaikka lakkautetaan osana palveluverkon uudistamista. Marjapaikan toiminta päättyy asteittain. Yksikköön ei enää sijoiteta uusia asukkaita ja nykyisille asukkaille tarjotaan paikkoja Ojusniitystä ja Metsäniitystä sitä mukaa, kun paikkoja vapautuu.

Muoniossa ikääntyneiden palveluasumispaikkoja on tällä hetkellä enemmän kuin laskennallinen tarve edellyttää. Kun arvioitiin, mihin yksikköön paikkojen vähennys Muonion sisällä kohdistetaan, Ojusniityn säilyttämistä puolsivat sen parempi tekninen kunto, soveltuvuus ikääntyneiden asumispalveluihin sekä sijainti lähellä Metsäniittyä. Näiden syiden vuoksi vähennys kohdistuu Marjapaikkaan.

Muutoksen jälkeen Muoniossa on 30 ympärivuorokautisen palveluasumisen paikkaa ja seitsemän yhteisöllisen asumisen paikkaa. Ympärivuorokautisen palveluasumisen laskennallinen tarve on 29 paikkaa ja yhteisöllisen asumisen seitsemän paikkaa. Tarpeen arvioidaan pysyvän samalla tasolla vuoteen 2040 asti.

Heinäkuussa ympärivuorokautista palveluasumista odotti kolme henkilöä, joilla oli myönteinen päätös palvelusta. Heistä kaksi odotti paikkaa kotona ja yksi Muonion vuodeosastolla. Yhteisölliseen asumiseen ei ollut jonoa.

Hoivapaikka pyritään järjestämään Muoniosta

Hyvinvointialueen lähtökohta on, että asumispalvelupaikka tarjotaan ensisijaisesti asiakkaan omalta kotipaikkakunnalta. Myös asiakkaan ja hänen läheistensä toiveita kuullaan. Jos Muoniossa ei ole tilapäisesti vapaata paikkaa, voidaan käyttää muiden paikkakuntien vapaita paikkoja. Tavoitteena on tällöinkin järjestää palvelu mahdollisimman lähellä asiakkaan kotipaikkaa.

Muonion vuodeosastolla on ollut elokuun alusta lähtien käytössä neljä ikääntyneiden palvelujen lyhytaikaispaikkaa. Paikkoja voidaan käyttää esimerkiksi jaksohoitoon, tilapäisiin palvelutarpeisiin ja omaishoitajien lakisääteisten vapaiden järjestämiseen.

Hyvinvointialueen arvion mukaan yhden asumisyksikön sulkeminen ei vaaranna paikkojen riittävyyttä Muoniossa. Palvelujen tarvetta ja paikkojen riittävyyttä seurataan myös jatkossa. Hyvinvointialue jatkaa myös kuntien kanssa keskustelua tulevaisuuden palvelu- ja kiinteistöratkaisuista.

Takaisin