Kirjastopalvelut

Ajankohtaista

Kesäkuussa tapahtuu:

Kesäaika

Ma, Ke ja To    11.00 - 18.00
Ti ja Pe             10.00 - 16.00

Kesän lukubingo
Kesän lukubingoon voi osallistua 1.6.-31.8.2019 välisenä ajanjaksona.
Palauta lomake kirjastoon. Kaikkien osallistujien kesken arvomme palkintoja.
Aurinkoista lukukesää kaikille!

Lukubingo lomakkeen voit tulostaa tästä

Varaamo

Tarvitsetko kirjaston tietokonetta tai pleikkaria? Pitäisikö päästä skannaamaan aineistoja tai aloittaa Celia-asiakkuus? Nyt voit varata Lapin kirjastojen tiloja, laitteita ja palveluja Varaamossa.

Varaaminen käy helposti, et tarvitse kuin kirjastokortin ja siihen liitetyn pin-koodin. Autamme mielellämme tarvittaessa!

https://varaamo.lapinkirjasto.fi/

 

 

 

Tervetuloa kirjastoon!

Muonion kunnankirjasto tarjoaa käyttöösi maksutta ajanmukaisia aineistokokoelmia ja verkkoaineistoja, tietopalvelua, asiakastyöasemia ja kirjastotiloja. Voit tehdä aineistosta varauksia ja hankintaehdotuksia. Aineistoa välitetään myös muista kirjastoista kaukolainaksi.

Kirjastoja palveluineen voivat käyttää kaikki, jotka noudattavat käyttösääntöjä. Lainaamiseen ja joidenkin muiden palveluiden käyttämiseen tarvitset kirjastokortin. Kirjastojen henkilökunta vastaa mielellään kirjaston toimintaan liittyviin kysymyksiin.

Verkkokirjastossa voit uusia lainasi, tehdä varauksia ja tutustua e-aineistoihin. Verkkokirjastossa sinulla on käytössäsi koko Lapin kirjaston yhteinen aineistotietokanta.

Kirjasto

Kesäaukioloajat

ma, ke ja to    11 - 18
ti ja pe             10 - 16

Omatoimiaika

ma–su klo 7–21 palveluaikojen ulkopuolella

Yhteystiedot

Muonion kunnankirjasto

Pirkantie 3
PL  52
99301 Muonio
kirjasto@muonio.fi

lainaus  040 356 6254
kirjastoauto 0400 398 219

Henkilökunta

Paula Löppönen
kirjastonjohtaja-kulttuuriohjaaja

Marja Alatalo
vs. kirjastonjohtaja-kulttuuriohjaaja 27.5.2019 alkaen
040 489 5110
marja.alatalo@muonio.fi

Nina Maria Veini
autokirjastonhoitaja
0400 398 219
nina.veini@muonio.fi

Kari Ylitalo
kirjastoautonkuljettaja-virkailija
0400 398 219
kari.ylitalo@muonio.fi

Ada-Maria Rantatalo
kirjastovirkailija
0400 398 219
ada-maria.rantatalo@muonio.fi

Vertti Barkholm
nuorisotyöntekijä-kirjastovirkailija
040 489 5193
vertti.barkholm@muonio.fi