Muonion taajamateiden liikennejärjestelmän ja liikenneturvallisuuden kehittämisen kävelytapahtuma

Tapahtumat

Muonion taajamateiden liikennejärjestelmän ja liikenneturvallisuuden kehittämisen kävelytapahtuma

28.01.2026 - 28.01.2026

16:00 - 18:00

maksuton

Tervetuloa Muonion taajamateiden liikennejärjestelmän ja liikenneturvallisuuden kehittämisen kävelytapahtumaan.

Lapin elinvoimakeskus, Muonion kunta ja Väylävirasto yhteistyössä laativat esisuunnitelmaa Muonion taajamateiden parantamisesta. Tavoitteena on laatia Muonion taajamateille toimenpiteet, jonka avulla liikenneverkkoa kehitetään maankäytön kanssa yhteensopivaksi. Hankkeen suunnittelualue alkaa valtatien 21 Lahenrannantien liittymän eteläpuolelta koskien Lahenrannatien (mt 19883), Puthaanrannantien (mt 19883), Kerässiepintien (mt 19885) ja Kosotuskeinon taajamateitä.

Hankkeessa on laadittu vaihtoehtovertailu, jonka perusteella taajamateille on tarkoitus valita toimenpiteet. Valittuja toimenpiteitä esitellään tilaisuudessa. Tilaisuudessa voi tutustua suunnitelmaluonnoksiin, keskustella ja esittää niistä omia näkemyksiään, joita mahdollisuuksien mukaan huomioidaan suunnittelussa. Esisuunnitteluvaiheessa esitettävät alustavat ratkaisuvaihtoehdot eivät välttämättä toteudu sellaisinaan.

Tilaisuuden yhteydessä järjestettävässä kävelytapahtumassa tunnistetaan keinoja parantaa eri käyttäjäryhmien liikkumisen turvallisuutta erilaisten arjen toimintatapojen keinoin. Tilaisuus on avoin kaikille alueen asukkaille, maanomistajille ja muille asioista kiinnostuneille.

Paikka: Muonion kunnantalo, valtuustosali

Aika: keskiviikkona 28.1.2026 klo 16.00

Yleiskartta

Poikkileikkaukset

Tilaisuuteen ei tarvitse ilmoittautua. Lisätiedot.


Kerro kaverille: Jaa Facebookissa. Linkki avautuu uuteen välilehteen Jaa Twitterissä. Linkki avautuu uuteen välilehteen

Takaisin